11/19/2014

#2 Matura amerykanska

Jak wspominałam w pierwszym poście przygotowuję się do matury amerykańskiej SAT. Uczęszczam na specjalne zajęcia do Eduna.pl. Zawsze podkreślam, że nie jest to kurs języka angielskiego, ale kurs teorii rozwiązywania testu. Na zajęcia uczęszczam już od roku. Sama zaobserwowałam, że dobre napisanie testu zależy w 40% od dobrej znajomości angielskiego i w 60% od znajomości teorii rozwiązywania, szybkości i logicznemu myśleniu. Podchodząc do matury trzeba znać język na tyle dobrze, aby po prostu rozumieć polecenia.

SAT  (Scholastic Aptitude Test) dzieli się na SAT I (Reasoning Test) i SAT II (Subject Tests).

SAT I , do którego podchodzę ja jest testem ogólnym sprawdzającym znajomość matematyki i języka angielskiego. Test składa się z trzech sekcji Math, Critical Reading i Writing. Rozwiązuje się też dodatkową sekcję nazywaną Dummie. Część ta nie podlega ocenie, ale zdający nigdy nie wiedzą, która  z sekcji to wspomniany Dummie, także do wszystkich trzeba się przyłożyć :) SAT trwa 3h 45min. Za cały egzamin można uzyskać maksymalnie 2400pkt i niestety, ale przyznawane są też punkty ujemne! Mówi się, że żeby być pewnym przyjęcia do uniwersytetu trzeba uzyskać 1500-1700pkt. Z tego co słyszałam przeciętnie amerykanie osiągają 1400-1600pkt, natomiast Polacy zdający SAT w Polsce na około 1800 i więcej!

SAT II jest to sprawdzian przedmiotowy. Do wyboru matematyka (poziom 1 lub 2), biologia, chemia, fizyka, geografia, literatura angielska, historia powszechna, historia USA, francuski, niemiecki, hiszpański, współczesny hebrajski, włoski, łaciński, koreański, chiński i japoński. Cały egzamin trwa godzinę.

Co pomaga mi w przygotowaniu?  Jeśli planujecie zdanie SAT i studia w Stanach to napewno musicie zaprzyjaźnić się z tymi stronami internetowymi: CommonApp oraz CollegeBoard (wybawienie w całym tym bałaganie szukaniu uniwersytetów, trzymania się terminów itd.)

Dodatkowo jako, że jestem dzieckiem z przyrośniętym telefonem do ręki znalazłam bardzo fajne aplikacje: SAT Words ( zbiór oficjalnych słówek SAT, które trzeba wkuć na egzamin...caaaałe miliony słówek..), Arcadia Prep SAT, gdzie możecie przećwiczyć sobie pytania z każdej części testu oraz Edupath SAT, bardzo fajna, przejrzysta appka, która was dobrze zorganizuje. Ponieważ nie chciałam wydawać majątku na 1000 stronicowe księgi z testami, zaczęłam poszukiwania w mojej ulubionej formie, czyli internecie:) I tak na listę number 1 w samodzielnym przygotowaniu do egzaminu wskoczyła mi strona MajorTests. Przekonała mnie ona, że właśnie minął deadline mojego opierdzielania się. Można tam wydrukować listę wszystkich potrzebnych słówek zatwierdzonych przez szychy SATu, plan przygotowania i mnóstwo testów z każdej sekcji (darmowych!) Jeśli ktoś wciąż myśli o rozpoczęciu studiów w USA w 2015 roku, to musi się sprężyć, gdyż aplikacje składa się do końca grudnia, także egzamin musi napisać 6 grudnia tego roku. Można go ewentualnie poprawić w styczniu i dosłać uniwersytetom lepsze wyniki. Za maturę amerykańską płaci się około $50

Nie będę się tu rozpisywać o uniwersytetach, ponieważ na to planuje osobny post:)
Jeśli macie dodatkowe pytania zapraszam na http://ask.fm/nelakusnieruk

Nela :)
1 komentarz: